Dni obce

súťaž v orbe V obci Maňa sa súťažilo, pretekalo, športovalo, bojovalo aj zabávalo.

Pri príležitosti 780. výročia prvej písomnej zmienky sa v obci Maňa 19. -20. augusta konali Dni obce.

Prvý deň - v sobotu 19. augusta 2017 sa po 20.tich rokoch vrátila do obce súťaž v orbe. Tento raz pod názvom  „Majstrovstvá Požitavia“. Súťažilo 19 pretekárov od Komárna až po Moravské Lieskové. Pre každého oráča bolo pripravené orné pole a na orbu dohliadal hlavný rozhodca súťaže - doc. Jozef Ďuďák, člen Slovenskej spoločnosti pre orbu. Na prvom mieste s umiestnil Peter Vaško z Piešťan, druhé miesto získal Štefan Farkaš z Nitry, na treťom mieste bol ocenený Miloš Čechvala z Podolia. Víťazi boli ocenení pohárom, pamätným listom a vecnou cenou.

Popoludní sa konal 4. ročník Traktormánie, kde sa súťažilo v tradičných disciplínach ako jazda zručnosti, ťahanie dreva, rýchlostné preteky na trati. Celkovo súťažilo 37 pretekárov.  Víťazi v jednotlivých kategóriách  sa stali:

V kategórii „traktory“:

1. Krčula Majo (Turbína - Bukovina)
  2. Farkaš Štefan (Tatra 23 - Nitra)
  3. Miček Ivan (Maňa)

V kategórii „štvorkolky - súťažiaci do 15 rokov“:

1. Mičeková Viktoria(Maňa)
  2. Baranec Adam (Maňa)
  3. Gregor Denis (Maňa)

V kategórii „štvorkolky - súťažiaci nad 15 rokov“:

1. Slovák Stanislav (Hul)
  2. Miček Ivan ( Maňa)
  3. Baranec Marek (Maňa)

V kategórii „off road“:

1. Kochan Martin (Nitra - Hrnčiarovce)
  2. Oravec František (Nitra - Hrnčiarovce)
  3. Farkaš Miroslav (Nitra - Hrnčiarovce)

Podujatie bolo doplnené športovými a zábavnými hrami pre deti a kultúrnym programom. Návštevníci si mohli vypočuť koncert hudobných skupín Grow a BackSpice, bubenícku schow Tambores, tanečné vystúpenie Klik-klak. Nevšedným zážitkom boli aj ukážky bojov oslobodenia obce. Kluby vojenskej histórie z Nitry, Komoče, Levíc a Klub vojenskej histórie „Červená hviezda“ z Nového Mesta nad Váhom predviedli v dobových uniformách z druhej svetovej vojny ich predstavu oslobodenia obce. No a záver dňa patril oceňovaniu súťažiacich a zábave. Pretekárom aj divákom sa na podujatí veľmi páčilo a to organizátorov zaväzuje pripraviť ďalší ročník traktormánie ešte zaujímavejším.

Dni obce pokračovali v nedeľu, kde priestor na prezentáciu dostali spoločenské organizácie pracujúce v obci a hudobné zoskupenie rôznych žánrov. Na úvod sa predstavila Dychová hudba Žitavanka zo Slepčian, potom Folklórna skupina Dolina z Mane, spoločenské tance, hudobné skupiny Kanapa z Vrábeľ, JSB Band z Nitry a tanečná skupina Phantoms Crew.  Zaujímavosťou bolo, že v každom z týchto programov vystupovali naši talentovaní občania.  Hosťom Dní obce boli “donskí kozáci“ z Rostova na Done, ktorým nádherné piesne sú nám srdcu blízke. O zábavu a pohodu detí sa staralo Divadlo z domčeka so svojim Divadelným rebrinákom.  Pre detských divákov pripravili súťaže, hry, rozprávky Drevená krava a Poštár známka.

Sviatočnú atmosféru dopĺňali spoločenské organizácie, ktoré si pripravili krátku, ale bohatú prezentáciu svojej činnosti. Chovatelia pripravili výstavu úžitkových zvierat, záhradkári ochutnávku domácich zeleninových nátierok, destilátov a varenie rajčinového pretlaku, vinohradníci degustáciu vín zo Starej hory, Matica slovenská výstavku pôvodných vytkávaných obrusov, CD a kníh o obci, členky Zväzu invalidov výstavku výšiviek a napiekli dobroty, cyklisti ukážku bicyklov do rôznych terénov a pozvali aj Andrejku Roškovú z Meleku, ktorá používa bicykel i napriek tomu, že je po autonehode na vozíčku, členky Červeného kríža pripravili ukážky prvej pomoci, ochranári zo Žitavského luhu chutné klobásky a pre deti priniesli živé ovečky, Zuzka Račeková pripravila ukážky Tupperware, Janka Hopanová pripravila výstavku šperkov, Janette Imrová predviedla umelecké diela z drôtu a Martinka Sojková ozdobné čelenky a výrobky z kvetín. Tieto výstavky boli pripravené s vyberaným vkusom, ale najdôležitejšie boli stretnutia, priateľské rozhovory a pocit, že sme jedna veľká rodina, že sa máme navzájom čím obohatiť.

Naše poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili a pomohli zrealizovať toto podujatie, za finančnú pomoc ďakujeme Nitrianskemu samosprávnemu kraju a sponzorom: HFC Company s.r.o. Vráble, Tupperware – ErPak s.r.o., Schneider  Slovensko, Techmat s.r.o. Senec, Rádio Expres, Darčeky a bytové doplnky Lýdia Jančeková – Hul, Mário Hajabač – Maňa, DM Protekcion s.r.o., Vráble, P. Varga Nitra, Martin Kazík – Maňa, Rodina Juraja Sulana – Maňa, Color centrum -  Michal nad Žitavou, Obec Maňa, Delux ZPS – Vráble, Fiero Wine – Kmeťovo, Rodina Farkašová – Nitra, Integrál Mgr. Jozef Švec – Šurany, Obec Dolné Obdokovce, Renault Vráble, Euronics  Vráble, Donatello Vráble, STAV-MAN – Uľany nad Žitavou, Auto Bárdy, LOMIK Vráble, Gellért Csókás, Ikaros-cetrum voľného času Nitra, Gumex Nitra, Stavebniny Obnova Maňa, Pretláčanie - Ivan Miček – Maňa, NR Craft s.r.o., Forever Living products, Ing. Jozef Gajdoš – Maňa, Peter Hajnala – Maňa, Patrik Mažec, Slavomír Pilka, Penzión Amsterdam – Vráble.

Vytvorené: 25. 8. 2017
Posledná aktualizácia: 7. 9. 2017 10:13