Daň za psa

Priznanie k dani za psa

Predmetom dane za psa je pes starší ako 6 mesiacov.

Tlačivo: Editovateľné tlačivo priznania k miestnym daniam – tlačivo MF SR – MF/021249/2014-725    /platné do 31.8.2023/

Tlačivo priznania k miestnym daniam pri podávaní priznania alebo čiastkového priznania k týmto daniam u tých daňovníkov, ktorým daňová povinnosť vznikla najskôr 1.9.2023.
Editovateľné tlačivo priznania k miestnym daniam - tlačivo MF SR  - MF/013135/2023-726  /platné od 1.9.2023/

Poučenie na vyplnenie priznania k dani z nehnuteľností, k dani za psa, k dani za predajné automaty a k dani za nevýherné hracie prístroje..pdf (1.33 MB)

Daňovník:

Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá je vlastníkom psa alebo držiteľom psa staršieho ako 6 mesiacov.

Termín podania:

Najneskoršie do 30 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti. Daňová povinnosť k dani za psa vzniká prvým dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa pes stal predmetom dane (pes starší ako 6 mesiacov).

Prílohy:

Fotokópie dokladov (originál predložiť k nahliadnutiu) podľa potreby:

– doklad totožnosti; napr. OP, obchodného registra, živnostenského registra alebo iný podobný doklad;

doklad predloží pri prvom podaní priznania, inak len pri zmene,

– potvrdenie vlastníka nehnuteľnosti o tom, že na jeho pozemku (nehnuteľnosti) sa môže chovať pes (v prípade, ak sa pes chová na inej adrese ako je adresa vlastníka alebo držiteľa psa).

Sankcia za nesplnenie:

Pokuta v daňovom konaní podľa daňového poriadku.

Právne predpisy:

▪ Zákon č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov

▪ Zákon č. 563/2009 Z. z. o správne daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov

Všeobecne záväzné nariadenie obce Maňa č. 1_2023 o miestnych daniach.pdf

Upozornenie:

Pred podaním priznania k dani za psa, musí byť pes zaevidovaný v evidencii psov. Každú zmenu nahlásených údajov je potrebné nahlásiť správcovi dane do 30 dní odo dňa zmeny týchto údajov.

Priznanie k dani za psa – zánik daňovej povinnosti

Termín podania:

Najneskoršie do 30 dní odo dňa zániku daňovej povinnosti je daňovník povinný podať čiastkové priznanie k zániku dani za psa. Daňová povinnosť k dani za psa zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom pes prestal byť predmetom dane (daňovník prestal vlastniť psa alebo pes sa chová v inom meste).

Prílohy:

Fotokópie dokladov (originál predložiť k nahliadnutiu) podľa potreby:

doklad predloží pri prvom podaní priznania, inak len pri zmene,

– potvrdenie obce, kde bol pes prihlásený,

– doklad o eutanázii, úhyne psa,

– doklad o strate psa,

– doklad o zmene držiteľa psa.

Sankcia za nesplnenie:

Pokuta v daňovom konaní podľa daňového poriadku.

Upozornenie:

Pred podaním priznania k zániku dani za psa, je potrebné psa odhlásiť z evidencie psov v Obci Maňa.

Všeobecná informácia

Tlačivá na priznanie k dani z nehnuteľností, k dani za psa, k dani za predajné automaty a k dani za nevýherné hracie prístroje si môžete prevziať na Obecnom úrade v Mani, alebo stiahnuť priamo z webovej stránky.

Vyplnené tlačivo daňovník môže podať:

• Osobne do podateľne Obecného úradu v Mani,

• Poštou, alebo do elektronickej schránky.

Doplňujúce informácie
Daň za psa vyrubuje správca dane každoročne podľa stavu k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia na celé zdaňovacie obdobie jedným rozhodnutím spolu s daňou z nehnuteľností, daňou za predajné automaty a nevýherné hracie prístroje. Ak vznikne v priebehu zdaňovacieho obdobia daňová povinnosť k dani za psa, správca dane vyrubí pomernú časť dane rozhodnutím, začínajúc mesiacom, v ktorom vznikla daňová povinnosť, až do konca príslušného zdaňovacieho obdobia. Ak správca dane nevyrubil daň za psa a v priebehu zdaňovacieho obdobia zanikla daňová povinnosť, správca dane vyrubí rozhodnutím pomernú časť dane do zániku daňovej povinnosti.
Rozhodnutie sa stáva právoplatným, ak uplynula lehota na odvolanie. Na podanie odvolania je stanovená 30 dňová lehota odo dňa doručenia rozhodnutia.

Splatnosť dane
Splatnosť dane je určená v rozhodnutí, ktoré doručí Správca dane – Obec Maňa daňovníkovi.

Daň sa platí na účet správcu dane, ktorý je uvedený v rozhodnutí alebo v hotovosti do pokladne Obecného úradu v Mani.

Vybavuje: Katarína Erniholdová

Kontakt: tel.: 035/6595 103,104