Navigácia

Obsah

Štefánik - slnko v zatmení - divadelné predstavenie v DAB Nitra

štefánikstrhujúci príbeh človeka a štátnika
Autobusový zájazd do DAB Nitra - cena vstupenky + doprava 15€


Dátum konania: 18. 10. 2017 začiatok od 18:30, dĺžka 210 minút

Miesto konania:

Typ akcie: divadlo

Organizátor: Neuvedené

Doba trvania: 210 minút

Mal horúcu hlavu, šialené plány, uhrančivé oči a planúce srdce. Milan Rastislav Štefánik. Náš najväčší hrdina. Slovenský aj svetový.

Spochybňovaný, zabudnutý, potom znovu oslavovaný, no stále tak trochu neznámy. Bol vedec, astronóm, fotograf, iluzionista, cestovateľ, vynálezca, meteorológ, diplomat, letec, vojak, stratég, vizionár. No bol to hlavne človek hľadajúci šťastie a naplnenie – nielen pre seba, ale aj pre svoj národ. Boli ním očarení muži, ktorí ho stretli počas jeho života, milovali ho ženy aj celé roky po jeho smrti. Keby nie jeho odhodlania, po slovensky by sme sa možno rozprávali v kuchyniach, no nie na univerzitách a na divadelných doskách.

Pôvodná divadelná hra Štefánik - slnko v zatmení zachytáva jeho prerod z mladíka, ktorý sa vzoprel otcovi, na zrelého muža zomierajúceho vo chvíli, ako sa dotkol zeme republiky, ktorú sám založil. Diváci s ním budú prežívať najzásadnejšie okamihy jeho životnej cesty. Tie najšťastnejšie chvíle, keď má príležitosť pozorovať a zaznamenávať pohyb nebeských telies alebo keď stretáva svoju najväčšiu lásku. Ale aj chvíle pochybností a trápenia, keď mu v napredovaní bránia sily mocnejšie než on sám – keď proti nemu stoja armády, tisíce kilometrov zamrznutej zeme alebo ho zrádza vlastné telo. Príbeh nás prevedie od Košarísk po Tahiti, od parížskeho salónu až po nevľúdnu Sibír. Štefánikov príbeh je však predovšetkým príbehom o človeku plnom obdivuhodnej vnútornej sily, a tak nám nezostáva nič iné než držať mu palce, cítiť jeho odhodlanie, ctiť jeho smelosť, obdivovať jeho jasnozrivosť a nechať sa unášať jeho imagináciou. A hlavne veriť, že jeho odkaz je v nás hlboko vpečatený.


Vytvorené: 5. 10. 2017
Posledná aktualizácia: 5. 10. 2017 12:31