Oznam pre občanov ... buďme obozretní a nedajme sa oklamať...

seniori Obec Maňa si Vás dovoľuje upozorniť na protiprávnu činnosť neznámych osôb, ktoré sa pokúšajú telefonicky a e-mailom podviesť najmä seniorov.

Páchatelia podvodov sú veľmi kreatívni a neustále vymýšľajú nové spôsoby a triky s cieľom oklamať ľudí, či už prostredníctvom telefónu alebo internetu. Ľudia majú tendenciu uveriť klamstvu najmä vtedy, ak im z neho na prvý pohľad vyplýva určitá výhoda. Ak práve prežívate osobnú krízu, stres, časový tlak, eufóriu alebo naopak smútok, trpíte nedostatkom finančných prostriedkov, lásky, pozornosti, uznania, môžete byť voči podvodníkom zraniteľnejší.

Zvýšte opatrnosť najmä vtedy, ak od vás v telefonickej alebo v e-mailovej komunikácii vyžadujú citlivé osobné údaje alebo ak adresa odosielateľa obsahuje neobvyklé koncovky. Pri e-mailovej komunikácii buďte opatrní, ak je v texte množstvo pravopisných chýb, nesprávna štylizácia a ak od vás neznáma osoba požaduje rýchle konanie. Požiadavku inštitúcie si overte cez overený oficiálny kontakt na call centrum alebo vám známeho pracovníka danej inštitúcie. Neposielajte cudzím osobám overovacie kódy z SMS, ktoré boli zaslané na vaše telefónne číslo.

Je preto potrebné byť opatrní a všetky náhle ponuky posudzovať kriticky, overiť si situácie, ktoré sú Vám podsúvané (dopravná nehoda syna, dcéry a pod.).

Na koho sa môžete obrátiť v prípade otázok? Kto Vám poradí v prípade, že budete potrebovať vyhľadať pomoc?

Informačná kancelária pre obete trestných činov NITRA

Nitra Štefánikova trieda 69, 949 01 Nitra

Tel. č.: 037/654 93 24

Pracovníkov informačných kancelárií zastihnete v čase úradných hodín pondelok až štvrtok od 8:00 do 15:00 hod. a v piatok v čase od 8:00 do 14:00 hod., prípadne ich môžete kontaktovať aj prostredníctvom všeobecnej e-mailovej adresy pomocobetiam@minv.sk